Yazarkasa ve Televizyon servisi 0216 363 49 20

Siz rahatınıza bakın, Bırakın Uzmanı Halletsin

 • Fatura ve diğer belgelerde ticaret sicil numarası yazma zorunluluğu
 • (6.1.2014)

  6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bir takım değişiklikler yapıldı. Yapılan bu değişikliklerle ilgili olarak, Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeciler Aliağa Temsilcisi Selim Erkmen ticari işletmeleri uyardı.
  Erkmen, TTK’nun 39. maddesinin 2. fıkrasına göre yapılması gereken değişiklikleri şu şekilde anlattı. “Tescil edilen ticaret ünvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır. Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticare defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde tacirin sicil numarası, ticaret ünvanı, işletmesinin merkezi ile tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresi de gösterilir denmekte. Diğer taraftan, aynı kanunun 1534, maddesinin 5. Fıkrasında ise yukarıda değinilen düzenlemenin 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Madde metnine göre fatura ve benzeri belgelerde Vergi Usül Kanunu’na göre zorunlu bilgilere ek olarak Ticaret Siciline kayıtlı olan tacirler için ticaret sicil numarası, ticaret ünvanı, işletmenin merkez adresi ticaret siciline kayıtlı olanların faturalarında, perakende satış vesikalarında (perakende satış fişleri, yazar kasaların kayıt ruloları, giriş ve yolcu taşıma biletleri), gider pusulalarında, müstahsil makbuzlarında, ücret bordrolarında, banka dekontlarında, tahsilat veya tediye makbuzlarında da bu bilgilere yer verilecektir. Ticaret siciline kayıtlı olan esnaflarımız ticaret sicil numaralarını bir kaşe yaptırmak suretiyle kullandıkları fatura ve diğer resmi evraklarına bu kaşeleri basmak suretiyle uygulayabileceklerdir. Ellerinde mevcut fatura ve benzeri evrakları bitinceye kadar bu şekilde kullanmaya devamedebileceklerdir.Yeni basılacak fatura ve benzeri evraklarda ise anlaşmalı matbaalar bu bilgileri yeni basılacak evraklara bu bilgileri ekleyeceklerdir. Yazar kasa kullanan mükellefler ise yazarkasa servislerine gerekli düzenlemeyi yaptırıp ticaret sicil numaralarının yazar kasa fişlerinde görünmesini sağlayabilirler.”dedi.
  Erkmen ayrıca, MERSİS uygulamasına geçen işletmelerin ise ticaret sicil numarası yerine MERSİS numaralarını yazacaklarını söyledi.
  Kaynak
  Tarih : 6.1.2014